Foto: Arlandagymnasiet

Audition till nytt Kulturprogram

Med start till läsåret 16/17 kommer det att finnas ett Kulturprogram på Arlandagymnasiet och de sökande eleverna kommer bland annat att genomgå en audition där utvecklinspotentialen ska bedömas av en jury: - För oss i Sigtuna kommun är det viktigt att vi erbjuder en utbildning som inspirerar och motiverar eleven, säger Ibrahim Khalifa (S), Utbildning- och arbetsmarknadsnämndens ordförande, i ett pressmeddelande.

Ungdomar som vill satsa på teater sång eller dans kommer från nästa läsår kunna göra det på Arlandagymnasiet i Märsta. Det nya Kulturprogrammet blir det senaste tillskottet i specialinriktade program på skolan. Tidigare har skolan program för idrott och e-sport som lockat elever både från kommun men även andra delar av landet. Det nya Kulturprogrammet kommer att samarbeta med Kulturskolan i kommunen och deras sång, dans och teaterpedagoger. Inriktningarna inom just teater, sång och dans kommer vardera att ta in mellan 4-8 elever. En del av ansökan blir att göra en audition inför en jury som sedan får bedöma utvecklingspotentialen. Eleverna måste även ha betygen som krävs för att komma in.
– Vi vill väl alla att framtidens ingenjörer, läkare, lärare, säljare, ekonomer, journalister, poliser, lärare och forskare ska vara kreativa och skapande. Det kan vi bidra till genom estetinriktningen, säger Anna-Karin Sundmark, rektor på Arlandagymnasiet.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Nyheter Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Mer än var tionde gymnasieelev fick studiebidraget indraget

Nyheter Färska siffror från Centrala Studiestödsnämnden (CSN) visar att 10,7 procent av gymnasieeleverna i Sigtuna kommun fick sitt studiebidrag indraget under det senaste läsåret. Detta motsvarar 204 elever, en ökning från 198 elever förra läsåret, trots att andelen minskat med 0,4 procentenheter.

Cykelutmaning för Naturklasser på Arlandagymnasiet

Nyheter Eleverna på Arlandagymnasiet tar pedalen till en ny nivå med en spännande cykelutmaning som pågår just nu. Initiativet kommer från deras biologilärare Mathias Alterman, och det har redan väckt stor entusiasm bland eleverna.

Olivia från Rosersberg med på Unga Forskare om ChatGPT i skolan

Nyheter Olivia Karlsson, en gymnasieelev från Rosersberg som studerar på NTI Sollentuna, deltog nyligen i Unga Forskare, Sveriges största vetenskapsmässa och tävling för gymnasieprojekt inom naturvetenskap, teknik och matematik. Tillsammans med en klasskamrat utförde Olivia ett projekt om ChatGPT, en artificiell intelligens för textgenerering.

Trenden: Fler vill bli flygtekniker

Nyheter Unga visar ökat intresse för flygteknikutbildningen, trots tidigare utmaningar under pandemin. Arlandagymnasiet är en av sju gymnasier som erbjuder utbildningen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening