Lars Björling (SfS) och Olov Holst (M) vill se åtgärder i Valsta Foto: Daniel Iskander

Alliansen lanserar trygghetspaket för Valsta

Alliansgruppen i Sigtuna kommun är trötta på problemen i Valsta och lägger 22 miljoner i sitt budgetförslag på konkreta insatser i Valsta: - Vi hade behövt en blocköverskridande enighet för detta, säger Lars Björling (SfS).

Alliansgruppen i Sigtuna kommun menar att kommunledningen med inte gör något för att skapa trygghet i Valsta och har beslutat sig för att lägga 22 miljoner kronor i sin budget för 2017 för satsningar i stadsdelen:
– De (S och L) anser att det inte finns några problem i Valsta, att arbetet är slutfört där uppe i och med att man sålt av Valsta Centrum. Men jag har själv varit där, pratat med företagare och medborgare, det är värre än vad jag trodde, säger Olov Holst (M), oppositionsråd.

Bland dessa 22 miljoner avser 5 miljoner för ordningsvakter som har befogenhet att agera mer än de väktare som finns idag i Valsta samt resten av kommunen. Medel avsätts också för IR-kameror som inte har lika hårda regler från Länsstyrelsen, dessa kameror finns enligt Holst på vissa skolor i kommunen och skulle kina stävja buset eftersom det även finns högtalare som man kan prata ur.

Men enda problemet är att Alliansgruppen inte har mandat att få igenom sin budget, Lars Björling (SfS) hade hoppats på att man kan enas om en blocköverskridande lösning. Hittills har samtliga förslag från Alliansgruppen mötts av kalla handen enligt Holst. I morgon onsdag presenterar kommunledningen (S) och (L) sin budget. Återstår att se om det finns medel avsatta för trygghetsskapande åtgärder. Kommunledningen har sedan förra sommaren gjort flera utspel kring tryggheten i kommunen men utan effekt för medborgarna.
– Vi kan inte släppa ytan till kriminella gäng, i vårt förslag har vi åtgärder på hur vi ska få vanligt folk och föreningsliv att finnas i centrumområdet tillsammans med företagare, fortsätter Holst.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening