Rättegången hölls inne i Sal 7 på Attunda tingsrätt i SollentunaFoto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Åklagaren yrkar på 17-års fängelse

Rättegången avslutades på torsdagen och både åklagare och advokat höll sina slutpläderingar: - Hon visste hela tiden vad hon gjorde, sa åklagaren Yngve Rydberg

Åklagaren Ynge Rydberg yrkar att Attunda tingsrätt dömer den 47-åriga kvinnan för mord medan advokaten anser att det rör sig om dråp. Det framkom vid slutpläderingarna som hölls på onsdagen. märsta.nu var på plats och kvinnan grät ofta då åklagaren redogjorde för hur mordet ska ha gått till.
– Hon vet vad hon gör och att döden kommer inträffa, menade åklagaren Ynge Rydberg.

Motivet svartsjuka
Enligt åklagaren var motivet svartsjuka. I förhör ska kvinnan ha nämnt att mannen hade andra kvinnoaffärer. Under rättegången sa hon att hon inte trodde att han skulle dö av slagen:
– Man kan inte tro nått annat om det skoningslösa våldet, fortsatte åklagare Ynge Rydberg.

Domen kommer 8:e juli
Påföljden bör vara 17 år och att kvinnan döms för mord då det både finns ett erkännande och att mordet stöds med det tekniska bevisningen. Advokat Mario Ashman menade att det finns anledningar att döma till dråp istället för mord och yrkade på fängelse i max 10 år. I rätten fick kvinnan även visa hur hon lyfte en 9 kg-hantel, det var inga problem för henne trots att hon tidigare uppget att den var för tung och att hon bara slog två gånger med den. Kl. 11.50 avslutades rättegången och 8:e juli kommer domen.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening