Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

7-åring rymde från skola-kommunen hotas av vite

En elev på en skola i kommunen rymde flera gånger och nu har Skolinspektionen ålagt kommunen att vidta åtgärder så att skolans tillsynsansvar efterlevs.

Eleven rymde från förskoleklassen redan 2013 och sedan dess har rymningarna eskalerat. Då elevens föräldrar kände oro för elevens säkerhet och att denne inte skulle lära sig något gjorde man en anmälan till Skolinspektionen. Efter granskning har man konstaterat att eleven vid upprepade tillfällen rymt men att det blev bättre då man kopplade en assistent till eleven. Under hösten 2014 ökade rymningarna igen och skolan kunde inte garantera undervisning vilket de måste enligt lag som huvudman. Skolinspektionen skriver i sitt beslut att skolan borde vidta kraftfullare åtgärder för att komma tillrätta med elevens beteende. Kommunen som är huvudman måste nu redogöra för Skolinspektionen för hur de ska lösa problemet.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening