Den 41-årige mannen som körde ihjäl en kvinna efter en vansinnesfärd genom Märsta kvarstår i häktet.
Det har gått en dryg månad sedan en 41-årig man satte sig i sin bil och körde påverkad genom Tingvalla och Stationsgatan innan han krockade med en bil i korsningen in till Fasanvägen. Kvinnan i den mötande bilen avled kort därefter av sina skador och mannen som greps och anhölls häktades misstänkt för bland annat grovt rattfylleri och vållande till annans död.
Men ännu har inget åtal väckts och nyligen förlängdes häktningen. Dock väntas åtal väckas inom två veckor efter besked från Attunda tingsrätt. Mannen var tidigare ålagd med restriktioner, dessa har nu hävts och han kan ringa, titta på tv, Internet och ta emot besök. märsta.nu kunde som första media i landet avslöja att 41-åringen redan i januari dömdes till fängelse men att han var på fri fot eftersom domen inte vunnit laga kraft. Mannen ska ha haft 1,29 promille alkohol i blodet kort efter att man tagit alkotester på honom i samband med olyckan 3:e maj.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.