Foto: Swedavia/Victoria Ström

242 000 resenärer i november

Arlanda flygplats noterade 242 000 resenärer under november, en minskning med 87 procent.

Resandet på Arlanda minskade med hela 87 procent i november enligt flygplatsägaren Swedavia. 242 000 resenärer räknades in.
– Efterfrågan på flygresor försämrades vecka för vecka under november, som blir den nionde månaden i rad med historiskt svaga siffror för flyget till följd av pandemin. En ökad smittspridning i kombination av nya och utökade restriktioner bidrar till en förstärkt osäkerhet om marknadsutvecklingen och dämpar sannolikt efterfrågan den närmaste tiden, säger Jonas Abrahamsson, Swedavias vd och koncernchef.

Antalet landningar på Arlanda var 1474 stycken, en minskning med 77 procent, totalt i år har landningarna minskat med 66 procent och uppgår till drygt 28 800 för utrikestrafiken, på inrikessidan är det en minskning med 54 procent. En normalmånad på Arlanda innebär omkring 2 miljoner resenärer före pandemin bröt ut i mars.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening