Elever från Odensala skola visar upp sitt projekt om matsvinnFoto: Pressbild/Sigtuna kommun

Elever gör utställning om matsvinnet

Odensala skola har gjort en utställning på temat matsvinn som visas upp på Stora Brännbo.

Elever på årskurs 6 i Odensala skola har under hösten arbetat med temat hållbarhet och fokuserat på bland annat matsvinn på hemkunskapen. I samarbete med Sigtuna kommun och Destination Sigtuna har deras arbete nu resulterat i en utställning som visades upp på Stora Brännbo under fredagen, 15/11.
– Det är viktigt att vi tidigt gör barn medvetna om konsekvenser med matsvinn när det gäller miljöproblem och resursslöseri, berättar Barn- och ungdomsnämndens ordförande Pernilla Bergqvist (L).

Hoppas på god effekt
Tidigare har skolorna i kommunen tävlat mot varandra för att minska svinnet i den så kallade Svinnkampen. Men Bergqvist hoppas även att detta projekt ska ge goda resultat.

Mäter svinnet dagligen
På utställningen kommer besökaren att kunna få se konkreta exempel på minskat matsvinn i rörliga bilder och vad Odensala skola gör för att minska svinnet.
– I samtliga förskolor och skolor i Sigtuna kommun mäter vi varje dag hur stort matsvinn vi har. Vår målsättning är att minska det med tio procent varje år. Vi har utbildat personalen i alla våra kök och ser redan att kökssvinnet och serveringssvinnet blivit mindre. Nu måste vi tillsammans arbeta med tallrikssvinnet, säger Åsa Storgärds Lundin, måltidschef i Sigtuna kommun.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Nyheter Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Nyheter Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening