Cemil Iskandersson har fullt upp direkt när dörrarna öppnats upp i de nya lokalerna

Klassiska Centrumgrillen har öppnat i nya lokaler

märsta.nu besökte på tisdagen Centrumgrillen som hade nypremiär i sina nya lokaler intill busshållsplatsen i Märsta Centrum.

Cemil Iskandersson drev gamla Centrumgrillen i Märsta Centrum. För två månader stängde han igen på grund av att centrumägaren FastPartner ville omlokalisera grillen till lokalen mot Nymärstagatan som innehåller Swedbank och Handelsbanken, tidigare var begravningsbyrån i samma lokal.
– FastPartner gör en bra satsning och jag är nöjd med samarbetet. Kommersen i centrum kommer att öka och det blir mer besökare, vi är glada över det eftersom det inte varit så välbesökt centrum tidigare, säger Cemil Iskandersson till märsta.nu

Hamburger-Guru i Märsta
I närmare 30 år har Cemil, idag 57, varit verksam i Märsta, han drev Karlssons vid Märstarondellen i cirka 10 år och har haft Centrumgrillen i 17 år. I Märsta är han som en hamburger-guru som alla känner till i grillkretsar. Cemil berättar att renoveringen av de nya lokalerna pågått i fyra månader. Det har varit mycket slit och planering.
– Det var ok i den gamla lokalen men detta är ett bättre läge och vi kanske kan öka ännu mer, det är nytt och fräscht. Vi sa till alla stammisar innan vi stängde vart vi ska flytta så jag hoppas de hittar tillbaka, fortsätter Cemil.

Nya burgare och kycklingkebab
Den nya lokalen har cirka 35 sittplatser inne och till våren kommer en uteservering med lika många. Det är enklare att jobba och kunderna har även handikappanpassad toalett och en handikapanpassad ingång. Det blir även nya burgare på menyn i form av en chili-cheeseburgare, en diablo burgare som är mycket stark enligt Cemil och en tzatzikiburgare. Sen tidigare finns en Märstaburgare som är en klassiker i sammanhanget. Samarbetet med Sibylla är kvar och Cemil uppger att man tar in deras sortiment från nya konceptet Grillköket.
– Det blir en del justeringar i sortimentet, vi kommer att få in kycklingkebab och kycklingspett, vi har redan nu kebab som kan ätas av alla då den är halal.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Wolt lanseras i Sigtuna och Märsta

Näringsliv Den digitala handelsplattformen Wolt etablerar sig i Sigtuna och Märsta, vilket gör det möjligt för invånarna att få mat, livsmedel och andra varor levererade till dörren inom 30 minuter.

Stjärnkrögare etablerar i McDonalds gamla lokaler

Näringsliv En ny restaurang kommer att etableras i Arlandastad, där snabbmatskedjan McDonald’s tidigare hade verksamhet. Bakom satsningen står en välkänd stjärnkrögare, vars identitet ännu inte har offentliggjorts. Restaurangen väntas öppna i början av 2026.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Klart för idrottscentrum i Arlandastad

Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening