Så här ska det se ut närmast Stenladan i Steninge slottFoto: Pressbild/Steninge slottsby
Gelba säljer mer i Steninge slottsby
Fastighetsbolaget Gelba som äger Steninge slott och utvecklar bostadsområdet Steninge slottsby har sålt ännu en bit mark i området, köpare är Steninge Bostadsutveckling AB med säte i Linköping.
I och med affären med Steninge Bostadsutveckling AB har Gelba nu sålt 44 procent av området som ska bebyggas med bistäder. märsta.nu kunde tidigare rapportera om en annan affär med en köpare om att bygga bostäder. Gelba avser sälja ut marken till byggare som ska uppföra hus enligt den vision för områdets som arbetats fram. Steninge Bostadsutveckling AB ska bygga hus närmast Stenladan med inflyttning preliminärt andra halvan av 2017. De kommer att uppföra 26 villor och 50-60 bostadsrätter. Gelba har sålt eller bokat upp alla tomter för flerbostadshusen medan det det fortfarande fins ca hälften kvar av villatomterna.
Blir klassiska svenska trähus De hus som Steninge Bostadsutveckling ska uppföra är i klassisk svensk stil och bestå av trä samt vara i varierande storlek. Tom Löwgren på Steninge Bostadsutveckling AB berättar att man i första hand vänder sig till familjer och bygger utifrån deras behov. Han tror att familjer från både Stockholm och Uppsala kommer lockas till området samt även de som redan bor i kommunen. De boende kommer att ha ett utbud av nöje, natur och båtplats.
Näringsliv Under 2024 samlade resenärer och personal på Swedavias tio flygplatser in totalt 3,2 miljoner kronor till Svenska Röda Korset – en ökning med 400 000 kronor jämfört med föregående år.
Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.
Näringsliv Under våren 2025 börjar Cylinda/Vestel använda DSV Solutions logistikcenter i Rosersberg för att sköta lager och leveranser av sina vitvaror. DSV tar hand om hela logistikkedjan, från förvaring till distribution.
Näringsliv Det svenskgrundade företaget Growth Marketing Sweden AB har tagit sig till final i prestigefyllda European Search Awards 2025. Bakom bolaget står Jorge Castro, SEO-expert och tidigare Märstabo.
Näringsliv Sigtunahöjden har nominerats till Svenska Mötespriset, en utmärkelse som varje år delas ut till den mötesanläggning inom Svenska Möten som fått högst betyg av sina kunder.
Näringsliv Företagarna Sigtuna har valt Mona P Wågberg till ny ordförande. Hon tar över ledarskapet för en styrelse som nu förstärkts med flera nya ledamöter.
Näringsliv Den svenska finalen av kocktävlingen Copper Skillet avgjordes igår, där konferenskockar tävlade i både seniorklassen och juniorklassen. Simon Cardenas, kock på Hotell Kristina, tog hem segern i juniorklassen.
Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.
Näringsliv På tisdagsmorgonen samlades över 100 företagare på Radisson Blu Arlanda Airport Terminal Hotel för premiären av Frukostklubben Arlanda, ett nytt mötesforum för företag verksamma i och omkring flygplatsen.
Näringsliv Den digitala handelsplattformen Wolt etablerar sig i Sigtuna och Märsta, vilket gör det möjligt för invånarna att få mat, livsmedel och andra varor levererade till dörren inom 30 minuter.
Näringsliv Regeringens delbetänkande om Arlandas utveckling slår fast att flygplatsens kapacitet och tillgänglighet måste förbättras för att möta framtidens ökade resande.
Näringsliv Husqvarna och Clas Ohlson har inlett ett samarbete om att sälja Husqvarnas produkter. Vilket innebär att butiken i Märsta kommer att ha sortimentet.
Näringsliv Besökarantalet till WE Sporthall i Sigtuna har ökat sedan nyinvigningen i oktober. I samband med att WE Arlandastad stänger den 27 april satsar anläggningen på att bredda träningsmöjligheterna.
Näringsliv Arlandas resenärer ökade under februari och uppgick till 1,5 miljoner. Trots ökningen ligger resandet via Arlanda på 86 procent av nivåerna före pandemin 2019.