Ewa Thorsell och Åsa Larsson har jobbat med galan sen oktober

Dags för Näringslivsgalan

Ikväll arrangeras Näringslivsgalan på Clarion Hotel Arlanda där företagare ska uppmärksammas för sina insatser: - Företagen vi möter tycker att galan är ett fantastiskt initiativ av Sigtuna kommun och Företagarna, säger Ewa Thorsell, projektledare för pr och event på LarssonBjäreklint.

Företagarna och Sigtuna kommun ligger bakom Näringslivsgalan som går ikväll på Clarion Hotel Arlanda. Nomineringarna är klara sedan tidigare och under hela dagen har förberedelserna pågått för att allt ska bli perfekt. Den lokala PR-byrån LarssonBjäreklint står för arrangemanget.

Hannah Graaf som flyttat hem till Sigtuna igen leder galan, Mats ”Skuggan” Wennersten sköter ljud och ljus, Erik Jansson är kapellmästare och Terese Löf gästar bandet.

 

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening