Foto: Pressbild

Arlandahotell lyxigast i världen

Clarion Hotel Arlanda har utsetts till det lyxigaste flygplatshotellet i världen enligt gäster, resebyråer och experter i branschen.

Tävlingen Luxury Travlers Guide Award har utsett vinnaren i kategorin Luxury Airport Hotel of the Year 2016. Hotellgäster, resebyråer och experter har sagt sitt och utsåg vinnaren till Clarion Hotel Arlanda.
– edan första spadtaget togs har vår vision varit att bli Europas Bästa Flygplatshotell. En strävan som gör att vi alltid vill vara bäst – vad det än gäller. Att vi nu får titulera oss som det lyxigaste flygplatshotellet i Europa är vi oerhört stolta över, kommenterar Jessica Norgren, General Manager på hotellet, i ett pressmeddelande.

De senaste åren har utmärkelserna haglar över Clarion Arlanda både interna priser inom Choicekedjan men även externa. I november kan Clarion Arlanda även ta hem förstapriset i European Hospitality Award där man är nominerade i kategorin ”innovation in Service” för konceptet med ”Happy dog” där man under nyår kan checka in hundar för ett fyrverkerifritt firande.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Klart för idrottscentrum i Arlandastad

Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.

AJet lanserar ny direktlinje mellan Arlanda och Istanbul

Näringsliv Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening