Jimmy Alonso får en gaddning på Märsta INKFoto: MMS-BildJimmy Alonso visade upp sin tatueringFoto: Pressbild
Tatuerade sig för fälgar
Hundratals ville tatuera in ABS Wheels och få fyra fälgar, märstabon Jimmy Alonso tog under eftermiddagen plats i tatueringsstudion och blev efteråt fyra fälgar rikare.
Lokala ABS Wheels har under en tid haft en tävling som går ut på att man ska tatuera in deras logo någonstans på kroppen och vinnaren får fyra fälgar. Hundratals deltog i tävlingen men bara fem godkändes och fick tatuera in logon. En av dessa var Jimmy Alonso från Märsta som satte sig i Märsta INK:s stol under eftermiddagen. Under en halvtimmes svettandes han i stolen men efteråt var han glad och ångrade inte tatueringen: – Jag gillar ABS Wheels fälgar och nappade på tävlingen de hade på Facebook. Det var en sjuk tävling, säger Jimmy Alonso efteråt.
Värde 12000 kronor Kort efter dök han upp hos ABS Wheels för att beställa sitt pris värde ca 12 000 kronor. Själv tävlingen på Facebook lockade enligt ABS Wheels över 33 000 användare och över 100 hade delat den. Det ska under en tid varit en snackis bland märstabor på Facebook. Vissa var skeptiska till tävlingen och vågade inte gadda sig med risk för att förlora. Men ABS Wheels garanterade att de som gaddade sig även fick fälgarna då man enbart skickade ut underlag för tatuering via mail.
Kulturnyheter Den 7 februari släpper Märstarapparen 25 sin nya singel "Hör dig". Låten beskrivs som en skildring av en turbulent kärleksrelation där båda parter vill lämna men hålls kvar av den starka kärleken.
Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.
Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.
Kulturnyheter Sigtuna museum har i år lockat hela 142 936 besökare, en siffra som överträffar förra årets rekord på 106 924 redan i augusti. Med det imponerande antalet besökare placerar sig museet i nivå med storstädernas mest populära institutioner.
Märstafolket Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.
Märstafolket Under torsdagen den 12 december hölls den sista gemensamma träningen för hösten med deltagare från Mamma United. Tillsammans med RF-SISU Uppland har träningar arrangerats varje torsdag under hösten i Eddaskolans idrottshall.
Märstafolket Kunskapsodlarna, en ideell förening i Märsta, erbjuder stöd till både svenskar och nyanlända som behöver hjälp med studier, språkträning eller att förstå det svenska samhället.
Kulturnyheter Färska siffror från Kulturrådet visar att tjejer fortsatt är i majoritet på landets kulturskolor. I Sigtuna är andelen tjejer ännu högre än riksgenomsnittet – hela 69 procent av eleverna är tjejer.