WE Sigtuna på Berns där man utsågs till Årets Gym och Therese Berkovits till Årets PTFoto: Privat
Storslam för WE – Årets Gym och Årets PT
Sigtunagymmet WE plockade storslam på Fitnessfestivalen. Årets PT blev Therese Berkovits och WE tog hem priset som Årets gym: - Vi är mycket glada, hälsar gymägaren Jonas Eriksson.
WE Sigtuna var nominerade till Årets gym och Therese Berkovits som arbetar på WE till Årets PT. När Fitnessfestivalen utsåg vinnarna under kvällen på en gala på Berns blev det jackpott. Både WE och Therese vann. Jonas Eriksson som driver gymmet tillsammans med bland annat Niklas Wikegård meddelar att man är mycket glada.
På drygt 15 månader har WE gått från nystartat till Årets gym, en imponerande bedrift med tanke på den mördande konkurrensen i landet bland tusentals gym och tusentals PT. Enligt motiveringen ska WE ha tagit ett totalt grepp om folkhälsan och satsat på fredagsfys före fredagsmys. 691 anläggningar nominerades av träningsentusiaster, juryn kollade sedan närmare på 22 innan de fem finalisterna togs ut.
Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.
Kulturnyheter Fredag den 2 maj öppnar årets vårsalong på Plåt-Pelles Kulturhus i centrala Sigtuna. Utställningen pågår till och med den 11 maj och presenterar verk från 25 konstnärer från hela landet.
Nöjesnyheter Märstarapparen 25 var tillbaka med ny musik under fredagen. Den 18 april släppte han singeln "Span", som beskrivs som en somrig och klubbvänlig låt med ett nytt sound inför sommaren.
Märstafolket Jorge Castro, tidigare boende i Märsta och numera verksam i Stockholm, har nominerats till det prestigefyllda priset Årets Nybyggare 2025, ett pris instiftat av H.M. Konung Carl XVI Gustaf.
Kulturnyheter Den 8 april arrangeras Internationella Romadagen i Sigtuna kommun med ett event i Kulturlänken i Märsta. Evenemanget, som börjar klockan 18, lyfter fram romsk kultur och de insatser som görs för att stärka romers delaktighet och inflytande i samhället.
Kulturnyheter Den 22 januari 2026 gästar komikern Özz Nûjen Märsta som en del av sin turné "Medborgare Nûjen". Föreställningen är hans tredje soloshow och kommer att framföras på 100 orter runt om i Sverige fram till valet 2026.
Kulturnyheter Den 7 februari släpper Märstarapparen 25 sin nya singel "Hör dig". Låten beskrivs som en skildring av en turbulent kärleksrelation där båda parter vill lämna men hålls kvar av den starka kärleken.
Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.
Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.
Kulturnyheter Sigtuna museum har i år lockat hela 142 936 besökare, en siffra som överträffar förra årets rekord på 106 924 redan i augusti. Med det imponerande antalet besökare placerar sig museet i nivå med storstädernas mest populära institutioner.