I samband med Fifty Shades of Grey ökade efterfrågan på sexleksaker i hela riketFoto: Press/Sinful
Så sexiga är vi
Kommuninvånarna är 48:e sexigast i landet enligt en undersökning som sexleksaksföretaget Sinful låtit göra.
Kommuninvånarna handlar för 1,21x mer än riksgenomsnittet hos sexleksaksföretaget Sinful som sammanställt handel bland 50 000 kunder. Det ger Sigtuna plats 48 i riket när det gäller ”sexighet”. Sexigast i landet är Gällivare där man spenderar 2,1x riksgenomsnittet. I grannkommunen Väsby är man 9:a i riket med 1,78x. I länet är det sex andra kommuner som placerar sig högre än Sigtuna. Sexigast i länet är Stockholm på plats åtta, stockholmarna lägger 1,8x mer än riksgenomsnittet.
Vart är man kåtast? Flera medier har konstaterat att rankingen även ger en indikation över vilka som är kåtast i landet. Bakom Gällivare är det i Karlstad och Umeå det säljs mest sexleksaker. Även invånarna i Bro anses vara kåtare än sigtunaborna. Enligt Sinful har efterfrågan på sexleksaker ökat de senaste åren. Bara med filmen Fifty Shades of Grey ökade efterfrågan med 129 procent i Sverige på en vecka.
Kulturnyheter Den 7 februari släpper Märstarapparen 25 sin nya singel "Hör dig". Låten beskrivs som en skildring av en turbulent kärleksrelation där båda parter vill lämna men hålls kvar av den starka kärleken.
Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.
Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.
Kulturnyheter Sigtuna museum har i år lockat hela 142 936 besökare, en siffra som överträffar förra årets rekord på 106 924 redan i augusti. Med det imponerande antalet besökare placerar sig museet i nivå med storstädernas mest populära institutioner.
Märstafolket Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.
Märstafolket Under torsdagen den 12 december hölls den sista gemensamma träningen för hösten med deltagare från Mamma United. Tillsammans med RF-SISU Uppland har träningar arrangerats varje torsdag under hösten i Eddaskolans idrottshall.
Märstafolket Kunskapsodlarna, en ideell förening i Märsta, erbjuder stöd till både svenskar och nyanlända som behöver hjälp med studier, språkträning eller att förstå det svenska samhället.
Kulturnyheter Färska siffror från Kulturrådet visar att tjejer fortsatt är i majoritet på landets kulturskolor. I Sigtuna är andelen tjejer ännu högre än riksgenomsnittet – hela 69 procent av eleverna är tjejer.