Lage Eckeskog från Märsta är UNICEF:s tomteFoto: Skärmdump/YouTube

Märstabon på nytt Årets tomte hos UNICEF

Märstabon Lage Eckeskog får vara tomte i UNICEF:s video i år igen: - Det är nästan samma som förra året, säger Lage till märsta.nu

Lage Eckeskog är en flitigt anlitad statist och skådespelare. Han har bland annat medverkat i Milleniumfilmerna. Förra året var han med och spelade in videon som rullade i både TV och på webben. UNICEF var nöjda med Lages insats att videon får rulla i år igen. Man har bara gjort mindre justeringar men någon ny skådespelarinsats behövdes inte av Lage.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

ADAAM släpper nytt

Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.

bildextra

Storslaget julpynt i Til

Märstafolket Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening