Valfrihet ger kvalitet och långsiktig hållbarhet
David Lundqvist (S) inleder sin fråga om vårdbolagen i Sigtuna kommun med att hänvisa till maktskiftet 2017. Det vill säga då Kristdemokraterna (KD) tillsammans med Moderaterna (M) med flera under pågående mandatperiod fick kliva in och ta ansvar efter Socialdemokraternas kollapsade styre.
Viktiga omställningar har skett i kommunen sedan dess. Nyckelord som leder den nuvarande politiska majoriteten är: kvalitet, service, trygghet och valfrihet. Davids Lundqvist andas misstro mot att kommunen anlitar vårdbolag för utförandet av delar av kommunens äldreomsorg.
För oss är externa utförare viktiga då de medför valfrihet för de äldre, samtidigt som de tillför engagemang och nya perspektiv. Varför är valfrihet viktigt? För att vi människor inte är stöpta i en och samma form. Vi i nuvarande kommunledning strävar efter en vård och omsorg som tar hänsyn till människors olika behov. (S) i Sigtuna, däremot, har en tydlig beröringsskräck för externa utförare av kommunala tjänster och vill att politiken bestämmer allt och väljer åt dig.
David Lundqvist ägnar sig åt tveksamma sifferexerciser och landar bland annat i slutsatsen att äldre i behov av äldreboende tvingas bort från hemkommunen. Så är det inte! Stommen i Sigtuna kommuns särskilda boenden för äldre är fyra kommunala boenden. Utöver dessa finns det inom kommunen även ett privat alternativ.
Det kan tilläggas att planeringen av det sistnämnda privata boendet gjordes när Sigtuna styrdes av (S). Därutöver kan de äldre välja mellan femton olika boendealternativ i närliggande kommuner. Eftersom kommunens egna boenden inte är fullbelagda tvingas ingen att flytta till annan kommun mot sin vilja.
De som väljer att göra det, gör det av egen fri vilja. Än en gång – det är det som kallas valfrihet och som (S) är emot, men som kommunledningens partier står för. Lundqvists beräkningar om vårdbolagens vinstuttag, medger han själv, är osäkra och vi varken vill eller kan besvara frågor baserade på antaganden av det slaget.
För oss är det ett spekulativt och icke hedersamt sätt att bedriva politik på. Men det kan vi säga, att i samma stund som vi tar hjälp av vårdbolag för att utveckla kommunens äldreomsorg måste vi inse bolagens behov att gå med vinst. Det är enbart vinstgivande företag som blir långsiktigt hållbara och kan utveckla sin verksamhet. Sigtunas nuvarande kommunledning tror både på den enskildes valfrihet och på värdet av att kommunen samarbetar olika aktörer för att klara av det viktiga välfärdsuppdraget.
- Erik Sedig (KD), ordförande i vård- och omsorgsnämnden
- Josefin Brodd (M), vice ordförande i vård- och omsorgsnämnden
Läs mer: Nöjda med bolagsvinsterna
redaktion@marsta.nu