Foto: Pressbild

Nu räcker det!

Socialdemokraterna i Sigtuna kommun värnar demokratin och de demokratiska processerna. Det är oerhört beklagligt att den moderatledda oppositionen gör precis tvärtom. I debattartikeln som är undertecknad av gruppledarna för Centerpartiet, Kristdemokraterna och Samling för Sigtuna, finns en rad felaktigheter och rena lögner. Ska jag tolka det som att Moderaterna inte håller med sina kollegor i oppositionen i de grundlösa påståendena eftersom att de valt att inte underteckna debattartikeln?

Jag vill börja med rätten att nominera. Det står varje parti fritt att nominera en kandidat till posten som kommunstyrelsens ordförande. Dock har man i svensk politik en hederskodex som säger att den som efterträder kommer från samma parti som sin företrädare. Det är ett skydd för minoriteter då majoritetspartiet inte ska tillsätta alla poster utan respektera den fördelning som gjorts efter valet. Det den moderatledda oppositionen nu gjort är unikt i Sverige och öppnar upp för ett helt nytt politiskt klimat. För Moderaterna i Göteborg är det självklart att kommunstyrelsens ordförande Anneli Hulthén (S) ersätts med en representant från (S). När Kristina Axén Olin (M), tidigare finansborgarråd i Stockholm, avgick från sitt uppdrag var det självklart för Socialdemokraterna i Stockholm att hennes ersättare kom från Moderaterna. Men Moderaterna i Sigtuna kommun spelar sitt egna spel långt utanför den plan där resten av politiken i Sverige befinner sig.

Gällande det ogiltigförklarade valresultatet är det häpnadsväckande att vi fick se representanter för oppositionen stå i talarstolen och hävda att ett ogiltigförklarat valresultat ändå ska gälla. ”Ta bara bort en röst och använd resultatet” förordade de. Tycker ni att man godtyckligt ska kunna plocka bort röster lite här och där även vid andra val? Jag blir alldeles mörkrädd av ett sådant beteende.

Det är djupt beklagligt att Moderaterna och deras samarbetspartier är så oseriösa och odemokratiska. Inte nog med det. Nu påstår sig företrädarna för oppositionen känna till valresultatet av det ogiltigförklarade valet. Hur kan de känna till ett resultat som aldrig har offentliggjorts?

Nu räcker det med tramset från den Moderatledda oppositionsgruppen. Ni har i fullmäktige hotat våra ledamöter med fängelsestraff och ni har höjt fingret åt oss. Nu får det vara nog. Kommuninvånarna förtjänar att veta sanningen om hur er syn på demokrati ser ut.

När vi framöver genomför valet av ersättare efter Lars Bryntesson så kommer det att göras på ett demokratiskt sätt. Inga av ett parti förtryckta valsedlar kommer att delas ut, vilket ni gjorde denna gång. Ingen ska få stå och hota någon annan med fängelsestraff och fabricera sina juridiska kunskaper för att förminska andra fullmäktigegruppledare. Ingen förtroendevald ska behöva uppleva sådana ageranden. Vi värnar demokratin vilket alla seriösa politiska partier borde göra.

  • Marie Axelsson, gruppledare för socialdemokratiska fullmäktigegruppen i Sigtuna kommun

repliken: Valfrihet ger kvalitet och långsiktig hållbarhet

Insändare David Lundqvist (S) inleder sin fråga om vårdbolagen i Sigtuna kommun med att hänvisa till maktskiftet 2017. Det vill säga då Kristdemokraterna (KD) tillsammans med Moderaterna (M) med flera under pågående mandatperiod fick kliva in och ta ansvar efter Socialdemokraternas kollapsade styre.

Nöjda med bolagsvinsterna från äldreomsorgen, M, KD, SfS och SD?

Insändare Fram till maktskiftet hösten 2017 gick Sigtuna kommun in för att sköta vård- och omsorgsverksamheten i egen regi. Äldre-, LSS- och socialpsykiatriomsorgen sköttes av kommunförvaltningens egna enheter. Sen har aktiebolag tagits in som utförare. Är M, KD, SfS och SD nöjda med dessa bolags vinstuttag?

Kommuner har ett ansvar för ett tryggare samhälle

Insändare Brottsligheten och den upplevda otryggheten är ett stort problem för företagen i Stockholms län. Nästan fyra av tio stockholmsföretag uppger att de har utsatts för brott under de senaste 12 månaderna. Dessa brott orsakar inte bara stora ekonomiska förluster utan leder också till otrygghet för personal och kunder. I Sigtuna uppger 60 procent av företagen att de önskar att kommunen prioriterar arbetet med min minskad brottslighet och ökad trygghet för att förbättra det lokala företagsklimatet.

Tack Sigtuna kommun

Insändare I och med senaste fullmäktige har jag avsagt mig alla mina politiska uppdrag då jag ska flytta från kommunen. Texten nedan är en del från mitt avslutningsanförande:

repliken: Martin behöver inte oroa sig

Insändare Martin Jansson beskriver sin oro för utvecklingen på bostadsmarknaden. Vi kan lugna Martin. Den oro han upplever grundas uppenbarligen på ett antal olika missförstånd eller på ren okunnighet.

Barnen och skattebetalarna blir förlorarna

Insändare Utbildningsförvaltningen varnar för att våra kommunala skolor får högre kostnader och svårt att rekrytera lärare. Trots det anser M-SD-KD-SfS-styret att en stor, vinstdrivande skolkoncern är ett välkommet tillskott i kommunen.

slutreplik: Kommunledningen drunknar i felkalkyler

Insändare Kära kommuninvånare och skattebetalare. Gå inte på kommunledningens bluffkalkyl om att simhallarna kostar 30 miljoner kronor per år. De glömmer nämligen att redovisa intäkterna. Deras kalkyl är därför långt ifrån vattentät.

Vi har rätt att bo här

Insändare Som nyvald vice ordförande för Hyresgästföreningen Sigtuna vill jag vädja till alla hyresgäster att vara vaksamma på vad som händer när kommunen ombildar hyresrätter till bostadsrätter.

repliken: Magplask av Socialdemokraterna

Insändare Att främja folkhälsan är viktigt och det är därför kommunledningen investerar 185 miljoner kronor i årets budget för att renovera, bygga ut och bygga nya anläggningar runtom i kommunen.

Låt fler Sigtunaelever driva företag i skolan

Insändare Stockholmsregionen behöver fler företagare. Det är i företagen som välstånd, innovationer och arbetstillfällen skapas – allt det som gör vardagen bättre för oss alla. Fler företagare i Stockholms län skulle stärka den lokala ekonomin och bidra till levande samhällen.

repliken: Vilse i pannkakan

Insändare Så nådde Socialdemokraternas beröringsskräck för privata utförare fram även till Kultur- och fritidsnämnden med ett påhopp på kulturchecken.

Kommunens engagemang för Viby by

Insändare I en artikel på märsta.nu försöker Marie Axelsson (S) ge sken av att ett eventuellt kommunalt köp av Viby by är ett socialdemokratiskt initiativ. Inget kunde vara mer felaktigt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening