Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Nej till att använda barnen som försökskaniner

Eleverna säger nej, lärarna och skolledarna säger nej, forskarna säger nej. Sven Erik Liedman som i boken ”Hets” analyserat situationen i den svenska skolan summerar ”de nya betygen är dumhetens triumf”.

Det finns flera intressenter i frågan om betyg i årskurs 4:  eleverna, föräldrarna, lärarna, skolledarna och kommunen.
Eleverna är huvudpersoner – innebär betyg i årskurs 4 ett stöd för dem i deras lärande och utveckling?  Forskning visar att endast ett fåtal elever får positivt stöd. Mycket oftare innebär tidiga betyg att eleverna förlorar tilltron till sig själva och att det ökar den skadliga stressen med åtföljande hälsoproblem.  Detta visar bl a Rädda Barnens stora studie ”Ung röst”.
Föräldrarna är naturligtvis intresserade av hur det går för deras barn.  För dem är de tidiga  betygen alltför otydliga både för att ge önskad information om barnens kunskapsnivå och utvecklingsmöjligheter.  Utvecklingssamtal är en mycket bättre metod för information om elevens prestationer, förmågor och utvecklingsbehov.
För lärarna och skolledarna kommer betyg i årskurs 4 att innebära osäkra bedömningar och ett stort administrativt arbete eftersom det inte finns tydliga kursmål för årskurs 4.  Varje skola måste själva utveckla sina betygskriterier – ett stort administrativt arbete som kommer att ta tid från undervisning och planering och även ge en ökad arbetsbörda. Kommunen måste utgå från det som långsiktigt  hjälper eleverna att utvecklas till elever med gott självförtroende och så goda kunskaper att de kan orientera sig i  den nya värld de kommer att möta.  Kommunens utvecklingsprogram och skolpersonalens insatser har visat på konstruktiva vägar.
Skolsystemet måste ge en inlärnings- och utvecklingssituation – tillräckliga resurser, bra organisation, kompetent personal och entusiasm för och engagemang i och omsorg om varje elev. Då får vi dessa kunniga, kompetenta , kreativa elever som vi alla strävar efter.
Men vi når inte hit med förenklade bedömningar i årskurs 4. Betyg saknar alltså stimulans- och motivationsvärde och kan med någon relevans endast användas för urval till åtråvärda utbildningar.  För detta behövs inte betyg i årskurs 4.
För övrigt – jag är stolt över eleverna i Sigtuna kommun!
– William Petersson
f d ordförande i Utbildningsnämnden

repliken: Magplask av Socialdemokraterna

Insändare Att främja folkhälsan är viktigt och det är därför kommunledningen investerar 185 miljoner kronor i årets budget för att renovera, bygga ut och bygga nya anläggningar runtom i kommunen.

Låt fler Sigtunaelever driva företag i skolan

Insändare Stockholmsregionen behöver fler företagare. Det är i företagen som välstånd, innovationer och arbetstillfällen skapas – allt det som gör vardagen bättre för oss alla. Fler företagare i Stockholms län skulle stärka den lokala ekonomin och bidra till levande samhällen.

repliken: Vilse i pannkakan

Insändare Så nådde Socialdemokraternas beröringsskräck för privata utförare fram även till Kultur- och fritidsnämnden med ett påhopp på kulturchecken.

Kommunens engagemang för Viby by

Insändare I en artikel på märsta.nu försöker Marie Axelsson (S) ge sken av att ett eventuellt kommunalt köp av Viby by är ett socialdemokratiskt initiativ. Inget kunde vara mer felaktigt.

nyårskrönikan

Stora steg framåt för Sigtuna

Insändare När vi nu lämnar år 2024, lämnar jag också mitt sista år som kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna. Förra året vid den här tiden hade en ny kommunledning bildats efter en tids turbulens i kommunpolitiken.

Slutreplik: När ska (M) bemöta sakpolitiken?

Insändare Det är beklagligt att Moderaterna och Kristdemokraterna bemöter våra förslag med anklagelser om ”lögner” istället för att bemöta de sakfrågor vi lyfter. Våra förslag syftar till att stärka socialtjänsten, förbättra arbetsmiljön och ge stöd till de mest utsatta – något vi anser borde vara gemensamma prioriteringar för alla politiker i Sigtuna kommun.

Slutreplik: Våra äldre ska ha rätt att få välja!

Insändare I sitt svar försöker Moderaterna och Kristdemokraterna ducka problemen med den privatiserade hemtjänsten genom att skapa dimridåer och dra missvisande paralleller. Men det tar inte bort faktumet att kommunen ligger i botten när det gäller brukarnöjdhet och utförandet av hemtjänsten.

repliken: Vi vill ha en hemtjänst av toppklass

Insändare Om man som Marie Axelsson (S) och Tomas Brandell (S) förespråkar en kommunalt driven hemtjänst behöver man motivera det med sakliga argument. Inte med ensidig statistik och genom att blanda uppgifter från olika undersökningar på ett sätt som inte tar hänsyn till helheten.

Vänsterpartiets alternativa budget – en satsning på välfärd och barnen

Insändare Den 28 november antogs majoritetens budget för Sigtuna kommun. Med Moderaterna i spetsen valde man att sänka skatten, vilket för en person som tjänar 30 000 kronor innebär drygt 90 kronor mer i månaden. Men vi i Vänsterpartiet menar att denna skattesänkning kommer att få konsekvenser i form av försämrad välfärd och sämre samhällsservice på lång sikt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening