Tellusgatan 16

Huset på Tellusgatan 16 i Märsta sålt igen – andra gången på kort tid

Valeria och Hans Torbjörn Stenberg, 33 och 43 år, är nya ägare till fastigheten på adressen Tellusgatan 16 i Märsta.

Försäljningen blev klar i november 2022 och priset på huset landade på 5 569 000 kronor. Den tidigare ägaren köpte huset i mars 2021 för 2 100 000 kronor. Huset har en boyta på 154 kvadratmeter.

Lite mindre än en kilometer därifrån såldes så sent som för två månader sedan ett annat hus, på Oriongatan 56. Där såldes ett 98 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 3 500 000 kronor.

De senaste tolv månaderna har det sålts 34 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Lantbrukets Väg 35, som gick för 9 000 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Sigtunaseniorer i gamingprojekt

Nyheter Seniorer från BRF Trollberget i Sigtuna deltar i ett pilotprojekt som Riksbyggen och Tele2 lanserat där syftet är att minska det digitala utanförskapet.

Kommuen lanserar detaljplaneportal

Bostad Nu behöver du inte längre sitta i mail och samtal med kommunens tjänstemän för att få tag i detaljplaner. Kommunen har lanserat en ny detaljplaneportal.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening