Sigtuna Museum nådde rekordsiffror under 2017 med drygt 70 000 besökare: - Sedan 2013 har vi jobbat med en femårig strategisk utvecklingsplan för Sigtuna museum. Den absolut största anledningen till framgången är att vi i Sigtuna kommun jobbar med ”medskapande medarbetare”. Alla är med och tycker om allt i organiserad och begränsad form. Varje vecka mäter vi uppfattad medskapande med fyra digitala frågor i mobilen, säger Sigtuna museums chef Ted Hesselbom.
70 415 besökare räknades in på Sigtuna Museum och deras andra hus under 2017, en ökning med 16 procent jämfört med 2016. Enligt Sigtuna Museums intendent Anna Toräng, ligger en positiv besökutveckling i museibyggnaden med basutställning och återkommande program för barn och familjer bakom siffrorna. Museet har också varit postombud vilket fått fler att besöka lokalen. – Vi hoppas på att 2018 fortsätter lika positivt och ser fram emot att inviga nya delar av basutställningen till sommaren och att ha engagerade besökare under året, säger Anna Toräng.
Museichefen Ted Hesselbom säger i en kommentar till märsta.nu att man haft en strategisk utvecklingsplan som nu gett resultat. Man arbetar med medskapande medarbetare, alla ska vara med och tycka om allt i organiserad och begränsad form. – Varje vecka mäter vi uppfattad medskapande med fyra digitala frågor i mobilen, säger Hesselbom.
Kulturnyheter Den 7 februari släpper Märstarapparen 25 sin nya singel "Hör dig". Låten beskrivs som en skildring av en turbulent kärleksrelation där båda parter vill lämna men hålls kvar av den starka kärleken.
Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.
Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.
Kulturnyheter Sigtuna museum har i år lockat hela 142 936 besökare, en siffra som överträffar förra årets rekord på 106 924 redan i augusti. Med det imponerande antalet besökare placerar sig museet i nivå med storstädernas mest populära institutioner.
Märstafolket Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.
Märstafolket Under torsdagen den 12 december hölls den sista gemensamma träningen för hösten med deltagare från Mamma United. Tillsammans med RF-SISU Uppland har träningar arrangerats varje torsdag under hösten i Eddaskolans idrottshall.
Märstafolket Kunskapsodlarna, en ideell förening i Märsta, erbjuder stöd till både svenskar och nyanlända som behöver hjälp med studier, språkträning eller att förstå det svenska samhället.
Kulturnyheter Färska siffror från Kulturrådet visar att tjejer fortsatt är i majoritet på landets kulturskolor. I Sigtuna är andelen tjejer ännu högre än riksgenomsnittet – hela 69 procent av eleverna är tjejer.
Kulturnyheter Barnen får en egen kulturdag i Märsta Centrum, den firas 16 november och det kommer att finnas aktiviteter samt uppträdanden på Kulturtorget.