Vid 17-tiden stoppade polis en bil man spanat på en tid och lyckades hitta narkotikaklassade preparat:- Polisen såg ett misstänkt fordon och vände men då sprang föraren, säger Albin Näverberg vid Polisen till märsta.nu
En märsta.nu-läsare berättar att två polisbilar stoppade en bil vid 17-tiden på väg 263 i höjd med Plantagen. Polisen ska enligt uppgift haft span på bilen ett tag och i den fanns en mindre mängd narkotika. Polisens Regionledningscentral uppger att en person greps medan föraren ska ha sprungit från platsen. De inblandade är sedan tidigare kända av polisen. – Man jagade inte någon till fots så vi sprang inte ut i trafiken efter någon. Det var tre personer i bilen, en tog man med sig till station för han hade droger på sig, berättar Albin Näverberg vid Polisens Regionledningscentral
Nyheter Sträckan mellan Ulriksdal och Märsta är en av de mest drabbade tågsträckorna i Sverige när det gäller infrastrukturrelaterade störningar. Under 2024 registrerades 270 fel som ledde till förseningar för både gods- och persontrafik.
Blåljus Under onsdagen hanterade polisens ledningscentral i Stockholm tretton fall av fullbordade eller försök till bedrägerier riktade mot äldre personer i länet.
Notiser Från och med nu stängs en del av Strandvägen i Sigtuna stad av för biltrafik. Anledningen är byggarbetet med Gångbryggorna, vilket medför ökad byggtrafik i området.
Politik De lokala socialdemokratiska politikerna Björn von Sydow och David Lundqvist föreslår att Socialdemokraterna byter namn till Löntagarpartiet Socialdemokraterna. Förslaget har lämnats in till partistyrelsen inför partiets kommande kongress 2025.
Nyheter Stockholm har placerat sig på tredje plats inom kollektivtrafik i den globala rankningen Urban Mobility Readiness Index 2024, som tas fram av Oliver Wyman Forum och University of California.
Politik På torsdagen besökte social- och idrottsminister Jakob Forssmed (KD) Skånela IF för att ta del av föreningens arbete och diskutera framtida utmaningar.