Inspirationsdagen är rikstäckande och Märstas arbetsförmedling är en av fem som arrangerar dagen i Stockholms län. På arbetsförmedlingen i Eurostop kommer de arbetssökande att få möta företag, organisationer och myndigheter för inspiration och kontaktknytande. Det kommer även att finnas info om nätverk, tjänster och stöd för de som vill starta eget. Arbetsföredlingen skriver i ett pressmeddelande att det i Märsta kommer att finnas entreprenörer och representanter från olika företagarföreningar samt myndigheter för att ge tips och råd för affärsutveckling. 

Öppet hus för intresserade är det mellan kl. 13-16 och Arbetsförmedlingen kommer att finnas på plats för att ge info om att starta eget. Ingen föranmälan behövs:
- Det finns ett stort behov av entreprenörer som är intresserade av att ta över befintliga företag. Många småföretag står inför en generationsväxling utan att ha någon som tar över. Det är av största vikt att vi fångar upp det här behovet och informerar om möjligheten att överta ett befintligt företag, kommenterar Sofie Lindgren, projektledare på Arbetsförmedlingen.